- Program studiów pozwala wykształcić specjalistów potrzebnych na rynku pracy związanym z rozwojem technologii i eksploatacji nowych materiałów. Studenci kształcą się w zakresie projektowania, wytwarzania i doskonalenia materiałów konstrukcyjnych, a także ich doboru w zależności od konkretnej funkcji maszyny, urządzenia czy konstrukcji. Są przygotowani także do przeprowadzania ekspertyz materiałowych.
Przejdz do strony z szczegółowymi informacjami na temat kierunku Inżynieria Materiałowa I stopnia
Przejdz do strony z szczegółowymi informacjami na temat kierunku Inżynieria Materiałowa II stopnia
Studia I stopnia
- Sylwetka absolwenta kierunku Inżynieria Materiałowa – studia I stopnia
Absolwent kierunku Inżynieria Materiałowa po studiach I stopnia (inżynierskich) otrzymuje wiedzę z zakresu fizyki, chemii, informatyki, nauk o materiałach inżynierskich metalowych, ceramicznych, polimerowych i kompozytowych; doboru materiałów inżynierskich do różnych zastosowań; technologii wytwarzania, przetwórstwa i recyklingu materiałów; metod kształtowania i badania struktury i własności materiałów oraz formułowania racjonalnych wniosków dotyczących stosowania materiałów inżynierskich w różnych produktach.
Absolwent posiada umiejętności korzystania z informacji technicznej oraz przygotowanie do prac wspomagających materiałowe projektowanie inżynierskie. Posiada umiejętności obsługi specjalistycznego oprogramowania komputerowego. Absolwent posiada sprawność komunikowania się oraz zarządzania i kierowania zespołami ludzkimi w przemyśle, a także małych i średnich przedsiębiorstwach związanych z wytwarzaniem i przetwórstwem materiałów inżynierskich. Posiada umiejętności doboru materiałów. Jest przygotowany do udziału w projektowaniu materiałowym oraz do współpracy z użytkownikami materiałów inżynierskich, konstruktorami i specjalistami z zakresu projektowania, wytwarzania, przetwórstwa i zastosowania materiałów inżynierskich.
Absolwent przygotowany jest do: prac wspomagających projektowanie materiałowe i technologiczne w przemyśle oraz jednostkach gospodarczych i przemysłowego zaplecza badawczego; zarządzania zespołami ludzkimi w przemyśle oraz jednostkach gospodarczych; obsługi specjalistycznego oprogramowania komputerowego i doradztwa techniczno-ekonomicznego w zakresie doboru materiałów inżynierskich; obsługi aparatury specjalistycznej do badania struktury i własności materiałów inżynierskich oraz obrotu materiałami inżynierskimi i aparaturą do ich badania. Absolwent przygotowany jest do pracy w: małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach przemysłowych; zapleczu badawczo-rozwojowym przemysłu; jednostkach doradczych i projektowych oraz przedsiębiorstwach obrotu materiałami inżynierskimi i aparaturą do ich badania. "Standardy kształcenia dla kierunków studiów - Inżynieria materiałowa I i II stopnia"
Studia II stopnia
- Absolwent kierunku Inżynieria Materiałowa po studiach drugiego stopnia (magisterskich) uzyskuje umiejętności posługiwania się zaawansowaną wiedzą z zakresu: dwóch specjalności: Inżynierii Powierzchni oraz Inżynierii Biomateriałów.
Po ukończeniu specjalności Inżynieria Powierzchni jest specjalistą z zakresu doboru materiałów oraz technologii ich wytwarzania, kształtowania, przetwórstwa i recyklingu. Jest jednocześnie specjalistą z zakresu informatyki i komputerowego wspomagania prac inżynierskich w zakresie Inżynierii Materiałowej.
Po ukończeniu specjalności Inżynieria Biomateriałów absolwent uzyskuje szeroką wiedzę z zakresu biomateriałów, co pozwala mu określać kryteria doboru materiałów na różnego rodzaju zastosowania biomedyczne, np. implanty.
Absolwent tego kierunku jest przygotowany do pracy w: przedsiębiorstwach przemysłowych wytwarzających, przetwarzających lub stosujących materiały inżynierskie; małych i średnich jednostkach gospodarczych, w tym przedsiębiorstwach obrotu materiałami inżynierskimi i aparaturą do ich badania; instytutach naukowo-badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych; instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu inżynierii materiałowej i technologii materiałowych oraz komputerowego wspomagania w technice; biurach projektowych i doradczych oraz instytucjach tworzących i eksploatujących komputerowe systemy informatyczne stosowane w inżynierii materiałowej, jak również do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej.
- "Standardy kształcenia dla kierunków studiów - Inżynieria materiałowa I i II stopnia"
.