Na wydziale Mechanicznym działa obecnie dziewięć Studenckich Kół Naukowych.
Niektóre z nich mogą się poszczycić długoletnią działalnością, inne dopiero rozpoczynają swoją drogę naukową. W ramach spotkań kół, każdy ze studentów ma możliwość poszerzania swojej wiedzy, zainteresowań, a także uczestniczenia w ciekawych projektach naukowo- rozrywkowych, które mają miejsce przede wszystkim na Naszym wydziale oraz uczelni.
Oprócz projektów naukowych studenci biorą udział w licznych konferencjach, festiwalach, targach o tematyce związanej z działalnością koła i nie tylko. Prezesi kół wraz z opiekunami organizują także wycieczki tematyczne do fabryk, elektrowni, zakładów produkcyjnych itp., co daje okazję do zaobserwowania i poznania przez studentów nowych technologii wykorzystywanych we współczesnym przemyśle. Zaangażowanie w działalność koła naukowego daje możliwość kontaktu i zaznajomienia się z wykonywanym w przyszłości zawodem oraz potencjalnym pracodawcą.
Studenckie Koło Naukowe jest to znakomite połączenie nauki z przyjemnością i zabawą, gwarantujące szybki rozwój intelektualny oraz dające możliwość poznawania wielu młodych i kreatywnych ludzi chcących osiągnąć sukces w swoim przyszłym zawodzie.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą poszczególnych kół naukowych :
Opiekun:dr inż. Marcin Łęcki, mgr inż. Dariusz Andrzejewski
Prezes: inż. Michał Kowalczyk
V-ce Prezes: inż. Artur Romaniak
Sekretarz: Klaudia Witak e-mail: sknchak@info.p.lodz.pl
Fanpage: www.facebook.com/sknchak
Koło naukowe ChAK (chłodnictwo, aparatura spożywcza i klimatyzacja) działa w Instytucie Maszyn Przepływowych z ramienia Zakładu Techniki Cieplnej i Chłodnictwa Politechniki Łódzkiej.
Zajmujemy się układami chłodniczymi, badaniami z zakresu właściwości cieplnych materiałów oraz zagadnieniami wymiany ciepła.
W Kole:
• Pogłębianie praktycznej wiedzy dotyczącej rozwiązań technologicznych różnego rodzaju obiegów chłodniczych,
• Projektowanie, tworzenie oraz modernizowanie układów chłodniczych
• Badania efektywności różnego typu wymienników ciepła
• Podwyższanie kompetencji poprzez branie udziału w konferencjach i szkoleniach,
• Organizacja seminariów i wyjazdów dydaktycznych do firm z branży chłodniczej
aktualizacjia : 06.11.2018. r
Koło Naukowe powstało w 2013 roku, nie jest jednak Kołem nowym, ponieważ kiedyś funkcjonowało na Wydziale Mechanicznym i było jedną z wiodących jednostek tego typu na Politechnice Łódzkiej. Koło, oprócz zajęć związanych z tradycyjnym odlewnictwem metali poszerzyło swoją działalność o zagadnienia związane z przetwórstwem tworzyw sztucznych. Pracujemy z maszynami takimi jak wtryskarki, które pomagają formować z tworzyw sztucznych różne przedmioty, zajmujemy się technologią Lost Foam, czyli tworzeniem modeli do odlewów ze styropianu, a ostatnio działalność Koła poszerzyła się także o zagadnienie drukarek 3d, z którymi związany jest najnowszy projekt Koła. Drukarki 3d umożliwiają znacznie łatwiejsze tworzenie modeli do tworzenia odlewów. W oparciu o najnowsze technologie Koło Naukowe Odlewnictwa i Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych przeprowadza wiele badań nad różnymi metodami, rozwija swoją wiedzę oraz realizuje wiele wartościowych projektów naukowych. W ramach działalności Koła rozwija się także współpraca z wieloma firmami zajmującymi się tego typu technologiami.
Koło naukowe Energetyków działa przy Instytucie Maszyn Przepływowych Politechniki Łódzkie i zajmuje się poszerzaniem wiedzy z zakresu szeroko pojętej energetyki. Zajmujemy się energetyką konwencjonalną, energią odnawialną, maszynami przepływowymi, a także przyszłościowymi wizjami energetyki. W ramach Koła:
- wyjeżdżamy na konferencje naukowe, dni otwarte firm, czy targi energetyczne
- zapraszamy osoby bardziej lub mniej związane z energetyką do poprowadzenia wykładów
- zwiedzamy różne obiekty, jak elektrownie, czy zakłady przemysłowe
- prowadzimy różnorodne projekty naukowe
Obecnie Koło zajmuje się prowadzeniem badań nad:
- turbiną Tesli
- systemami przeciwpompażowymi w sprężarkach
Jesteśmy otwarci na nowe pomysły i z chęcią realizujemy projekty nowych członków.
Zapraszamy!
Koło Naukowe Inżynierii Materiałowej działa przy Instytucie Inżynierii Materiałowej od około 30 lat.
Celem Koła jest:
1. Popularyzacja zagadnień naukowo-technicznych z zakresu Inżynierii Materiałowej
2. Rozwijanie działalności naukowo-badawczej i samokształcenia w zakresie Inżynierii Materiałowej oraz nauk z nią związanych.
3. Umożliwienie wymiany doświadczeń i prezentowania wyników własnych prac badawczych przez członków Koła.
Koło realizuje swoje cele poprzez
· Podejmowanie i prowadzenie przez członków Koła prac naukowo-badawczych .
· Organizowanie odczytów wygłaszanych przez członków Koła lub zaproszonych gości, spotkań ze specjalistami różnych dziedzin.
· Organizowanie wycieczek do zakładów przemysłowych i do placówek naukowych
· Organizowanie obozów naukowych
· Udział w seminariach, konferencjach i sympozjach naukowych, a także ich organizację.
· Współpracę z innymi kołami naukowymi i instytutami naukowymi
· Współpracę z organizacjami studenckimi (np. IAESTE) w zakresie organizowania wyjazdów naukowych na studia i praktyki zagraniczne
Tradycją Koła jest organizacja corocznego Balu Inżynierii Materiałowej. W styczniu 2008 roku odbył się już XXII wspaniały bal.
Koło ściśle współpracuje ze studencką grupą fanów motoryzacji działającą prężnie przy Wydziale Mechanicznym W1Team.
Koło Naukowe Mechaniki Stosowanej powstało w roku 1975 najpierw pod kierunkiem prof. Jerzego Leyko, a następnie prof. Mariana Królaka.
Działalność Koła Naukowego Mechaniki Stosowanej polega na poszerzaniu wiedzy zdobywanej w procesie dydaktycznym i wykonywaniu własnych rozwiązań zagadnień technicznych.
Studenci, którzy są członkami Koła Naukowego Mechaniki Stosowanej zajmują się m in. statecznością, stanami zakrytycznymi i nośnością graniczną konstrukcji cienkościennych.
Pod kierunkiem kierownika (do 2004r) Katedry Wytrzymałości Materiałów i Konstrukcji
prof. dr hab. inż. Marian Królaka , który jest wice-przewodniczącym Komitetu Budowy Maszyn PAN.
Członkowie Koła Naukowego Mechaniki Stosowanej zajmują się następującymi zagadnieniami:
· analiza teoretyczna, numeryczna (w tym MES) i doświadczalna stanu naprężenia i odkształcenia w elementach maszyn i konstrukcji;
· wytrzymałość materiałów i konstrukcji;
· stateczność, stany zakrytyczne i nośność graniczna konstrukcji cienkościennych;
· mechanika pękania i zniszczenia materiałów kompozytowych.
Wykonywane prace były następnie poszerzane i stanowiły indywidualny dorobek studentów w formie prac przejściowych i dyplomowych.
Działalność naukowo – badawcza:
Cykliczny udział studentów (członków Koła Naukowego ) w praktykach specjalistycznych w Instytucie Lotnictwa im. Żwirki i Wigury w latach 2000-2003 w Zakładzie Wytrzymałości Materiałów Instytutu
Studenckie Koło Naukowe Robotyków tworzą studenci wszystkich lat i specjalności, ze szczególnym uwzględnieniem kierunku Automatyka i Robotyka na Wydziale Mechanicznym. Jeśli studiujesz na innym kierunku, a nawet wydziale i jesteś zainteresowany/zainteresowana udzielaniem się w Kole Naukowym Robotyków to nic nie stoi na przeszkodzie. Zapraszamy serdecznie!
Dla nas liczy się kreatywność i chęć do pracy!
Co daje Ci aktywna obecność w Kole Naukowy? Oto kilka przykładów:
- Udział w ciekawych projektach i możliwość realizacji ich w ramach niektórych przedmiotów (głównie projektowych),
- Dostęp do tańszych kursów z programów inżynierskich,
- Wzbogacenie CV,
- Zdobywanie umiejętności pracy w zespole,
- Rozwijanie swoich pasji,
- Poszerzanie wiedzy zdobytej w toku studiów,
- Budowanie dorobku naukowego,
- Udział w ciekawych wycieczkach do zautomatyzowanych i zrobotyzowanych zakładów produkcyjnych.
Zapraszamy na stronę internetową Naszego Koła: robotycy.p.lodz.pl
Studenckie Koło Naukowe ZiIP skupia studentów Wydziału Mechanicznego, głównie kierunku Zarządzania i Inżynierii Produkcji, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę oraz umiejętności, wybiegające poza ramy programowe studiów.
Działa ono przy Katedrze Technologii Maszyn K14.
Naszym celem jest poszerzanie wiedzy, dzielenie się poglądami i doświadczeniem oraz zdobywanie nowych umiejętności, rozwijanie aspiracji organizacyjnych, kierowniczych i naukowych studentów, w szczególności związanych z:
- zarządzaniem,
- inżynierią produkcji,
- marketingiem,
- organizacją i przedsiębiorczością,
- ekonomią.
Realizowane jest to poprzez aktywny udział Członków Koła w sesjach kół naukowych, seminariach, warsztatach naukowych, wykładach i prezentacjach zaproszonych gości, wycieczkach tematycznych do zakładów pracy i projektach promujących naukę.
Koło Naukowe Miłośników Motoryzacji
Data wpisu 05.03.2018r
Potrzebujesz dodatkowych informacji o którymś z istniejących kół, a może chcesz założyć nowe koło działające przy Wydziale Mechanicznym skontaktuj się z Marta Lach- Koordynatorem Kół Naukowych Wydziału Mechanicznego- m.lach@samorzad.p.lodz.pl